brambory

 

Brambory nepatří mezi původní potraviny v našich zeměpisných šířkách, konzumujeme je teprve pár století a jejich konzumace není až tak úplně nevinná, nicméně si náš jídelníček umíme bez brambor jen těžko představit. Uvádí se, že brambory mohou být příčinou mnoha alergií a kloubních potíží.

 

Brambory patří mezi lilkovité rostliny, které obsahují jedovatou látku solanin, ta se vyskytuje především v zelených bramborách, v okolí klíčků a pod slupkou, její obsah se v bramborách zvyšuje při skladování a při klíčení. Brambory zelené a silně naklíčené nekonzumujeme.

 

Při vaření brambor můžeme jíst se slupkou jenom brambory ranné, skladované brambory oloupeme a před uvařením zbavíme klíčků a jejich okolí. Do vody, ve které brambory vaříme, přidáváme větší množství kmínu. Názory na to, zda kmín váže solanin se různí, některé zdroje uvádějí, že se solanin váže na silici kmínu již během vaření, další zdroje uvádějí, že k zmírnění účinků solaninu dochází až v průběhu trávení brambor a kmínu a jiné zdroje zase říkají, že kmín není proti solaninu vůbec účinný a že slouží pouze jako ochucovadlo, aby měly brambory lepší chuť. Takže rozhodně nic nezkazíme, když do brambor budeme kmín přidávat i nadále. Vodu, ve které se brambory vařily, vylijeme, nepoužíváme ji k vaření polévek a omáček, protože i do ní se solanin uvolnil.

 

Čověk nemocný by neměl brambory jíst vůbec nebo jejich konzumaci omezit na minimum. Při vaření ve vodě by měl k bramborám přidávat značné množství kmínu nebo povařit jednu kávovou lžičku kmínu 7 minut ve vodě a při konzumaci brambor odvar užívat během dne po lžičkách.

 

Brambory mají samozřejmě i své kladné stránky, mezi které patří obsah vitamínů a minerálů, které jsou pro naše tělo důležité.

Patří mezi ně: