bez černý

 

U bezu černého můžeme ke kuchyňské úpravě využít jak jeho květy, tak i plody. Z květů připravujeme sladké i slané pokrmy, šumivé nápoje, limonády, vína a sirup. Květy i plody používáme bez stopek, které nepříjemně chutnají. Plody, nebo-li bezinky, používáme výhradně tepelně upravené. V malých dávkách jsou bezinky zdraví prospěšné, ve velkých dávkách mohou způsobit průjem a nevolnost. Bezinky se uplatňují při dietách, můžeme z nich připravit polévky, džemy, sirupy, vína, šťávy, omáčky, likéry a kečupy.

 

sirup z bezových květů

10 květenství bezu černého, 2l vody, 2,5kg cukru, šťáva z 5 citrónů

Květenství omyjeme, odstraníme stopky a spaříme, necháme přikrytá louhovat 12 hodin. Výluh přecedíme a květy ještě přes síto pořádně vymačkáme, přidáme cukr a zahříváme, až se cukr rozpustí. Přidáme citrónovou šťávu a ještě horký sirup nalejeme do lahví, které pořádně uzavřeme. Sirup přidáváme do čaje, nebo jej můžeme pít samotný, jako šťávu.

 

kosmatice

12 květenství bezu černého, na těstíčko - 250g mouky, 250ml mléka, 3 vejce, 1 lžíce oleje, 1 lžíce vína, sůl a tuk na smažení

Z přísad připravíme těstíčko. Čerstvě rozkvetlá, opraná a okapaná květenství bezu černého zbavíme stopek, namáčíme do těstíčka a smažíme na rozpáleném tuku do růžova. Kosmatice můžeme podávat buď s brambory a zeleninovým salátem, nebo posypané skořicí a cukrem.

 

mléčný nápoj s bezovými květy

4 květenství bezu černého, 500ml mléka, 1 lžíce moučkového cukru, 1 pytlík vanilkového cukru, 2 žloutky, (půl skleničky koňaku nebo brandy)

Mléko přivedeme k varu, nalejeme ho na bezové květy a necháme půl hodiny louhovat, potom výluh přecedíme a květy přes síto dovymačkáme. Utřeme žloutky s cukrem a přidáme je do vychladlého bezového mléka (můžeme přidat i koňak nebo brandy) a rozšleháme.

 

víno z bezových květů

10 květenství bezu černého, 1kg cukru svařeného v 5l vody, 2 citróny, vinné kvasinky

Květenství omyjeme, zbavíme větších stopek a zalejeme vodou svařenou s cukrem, přidáme citróny zbavené jader a žluté kůry (pouze pokud by nebyla chemicky ošetřena, můžeme přidat citróny i se žlutou kůrou) a pokrájené na kolečka, dále přidáme oživené kvasinky a necháme kvasit týden v teple ve skleněné nádobě ovázané gázou. Po týdnu víno přecedíme a necháme dokvasit  1 - 2 měsíce v nádobě s kvasnou zátkou, pak ho stočíme do lahví s pevným uzávěrem a uložíme v chladu. Necháme víno dozrát dalších 4 - 6 měsíců.

 

šumivý nápoj z bezových květů

12 květenství bezu černého, 4 citróny, 1kg cukru, 8l vody

Květenství omyjeme, zbavíme větších stopek a zalejeme vychladlou vodou svařenou s cukrem, přidáme citróny zbavené jader a žluté kůry (pouze pokud by nebyla chemicky ošetřena, můžeme přidat citróny i se žlutou kůrou) a pokrájené na kolečka, necháme kvasit 7 dní, pak nápoj stočíme do lahví , pevně uzavřeme a necháme v chladu , spotřebujeme nejpozději do jednoho měsíce.

 

bezinková polévka

1l lisované nebo pařené bezinkové šťávy, 1 - 2 jablka, 2 - 3 lžíce cukru, 2 lžíce bramborové moučky, 1 sklenička vody, citrónová šťáva, celá skořice

Oloupaná a nastrouhaná jablka a cukr povaříme v bezinkové šťávě, vše zahustíme bramborovou moučkou rozmíchanou ve vodě a povaříme s kouskem skořice, polévku dochutíme citrónovou šťávou, můžeme ji podávat teplou i studenou, jako příloha jsou vhodné piškoty.

 

bezinky s jablky

2kg bezinek, 2kg jablek, 1,5kg cukru, citrónová šťáva a kůra, mletá skořice

Jablka oloupeme a nakrájíme nadrobno, podlejeme trochou vody a podusíme, přidáme omyté a stopek zbavené bezinky, polovinu cukru a asi 15 minut vše povaříme, pak přidáme zbytek cukru a přísady, vše ještě povaříme do zhoustnutí, horkou směsí začneme plnit sklenice, které rychle uzavřeme a postavíme je dnem vzhůru až do vychladnutí.

 

bezinkový džem

1kg bezinek, kousek celé skořice, 600 - 800g cukru, 5g kyseliny citrónové nebo šťáva z 5 citrónů

Bezinky zbavíme stopek a propereme je, podlejeme je vodou a přidáme skořici, vaříme do zhoustnutí, pak přidáme cukr a kyselinu citrónovou (nebo šťávu z citrónů) a vaříme tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Horkým džemem naplníme sklenice a sterilujeme je 20 minut při teplotě 85°C. K bezinkám můžeme také přidat jiné ovoce, například jablka nebo hrušky.

 

bezinkové müsli

250g bezinek, 3 lžíce medu nebo cukru, 1 lžíce citrónové šťávy, 4 - 5 lžic ovesných vloček, 1 sklenička vody, 2 - 3 lžíce smetany, 50g mandlí nebo ořechů

Ovesné vločky namočíme do vody na několik hodin. Mezitím bezinky, zbavené stopek a omyté, svaříme s medem a citrónovou šťávou. Rozmočené ovesné vločky smícháme se smetanou, přelejeme rozvařenými bezinkami a posypeme nasekanými a oloupanými mandlemi nebo ořechy.

 

tvaroh s bezinkami

250g bezinek, 250g měkkého tvarohu, 3 lžíce cukru, 1 lžíce citrónové šťávy, půl šálku mléka

Omyté bezinky bez stopek svaříme s cukrem a citrónovou šťávou a necháme vychladnout, pak přidáme tvaroh a mléko a vše ušleháme.

 

bezinkový likér

2kg bezinek, 1l vody, 1kg cukru, 2 sáčky vanilkového cukru, 2 lžíce mleté zrnkové kávy, 500ml rumu

Omyté bezinky bez stopek svaříme s vodou, vzniklou šťávu pak přecedíme a přidáme do ní cukr a 5 minut povaříme, pak přidáme vanilkový cukr a znovu povaříme další 3 minuty, přidáme mletou kávu a vaříme další 2 minuty, vzniklou směs necháme vychladnout a přidáme rum, likér přelejeme do uzavíratelných lahví, pijeme nalačno půl deci.

 

bezinková marmeláda

2kg jablek, 1,5kg bezinek, 1kg cukru, 3 lžíce rumu

Oloupaná jablka nastrouháme, lehce je podlejeme vodou a 20 minut povaříme, přidáme omyté bezinky bez stopek a cukr a vaříme dalších 30 minut, jako poslední přidáme rum, ale už marmeládu nevaříme. Horkou marmeládu plníme do sklenic, které hned otočíme dnem vzhůru a necháme je tak až do vychladnutí.

 

bezinková povidla s hruškami a švestkami

1kg bezinek, 0,5kg hrušek, 0,5kg vypeckovaných švestek, 250g želírovacího cukru, 1 lžička mletého hřebíčku, 2 lžičky mleté skořice, 1/2 lžičky mletého zázvoru, 1/2 lžičky mletého kardamomu, 2 - 3 lžíce citrónové šťávy

Bezinky bez stopek omyjeme a necháme oschnout, přidáme pokrájené hrušky, švestky a cukr, promícháme a necháme odstát cca 3 hodiny, dokud se cukr nerozpustí, pak přidáme koření, směs vložíme na velkou vymaštěnou pánev a dáme ji do předehřáté trouby na střední rošt, směs necháme v troubě vyvařit 2,5 hodiny při teplotě 180°C, nemíchat!, po zhoustnutí dochutíme povidla citrónovou šťávou, horkými povidly naplníme sklenice a pevně je uzavřeme.

 

bezinkové želé

2kg bezinek, 250ml vody, 1 kousek skořicové kůry, 2 hřebíčky, 2 jalovčinky, citrónová kůra, 1,4 - 1,6kg želírovacího cukru

Koření a citrónovou kůru vložíme do vody a ve velkém hrnci přivedeme k varu, přidáme bezinky a zprudka povaříme, dokud neprasknou. Vše pak přecedíme. Do vzniklé šťávy přidáme 700 - 800g cukru na 1 litr šťávy a znovu povaříme až do zhoustnutí. Plníme do předehřátých sklenic, které hned po naplnění otočíme dnem vzhůru.

 

bezinkový pudink

600g bezinek, 100g cukru, 250ml červeného vína, skořice, hřebíček, citrónová kůra, šťáva z půlky citrónu, 3 plátky želatiny

Bezinky povaříme s vínem, cukrem a kořením, vše pak přecedíme a bezinky propasírujeme. Ochutíme citrónovou šťávou a přidáme plátky želatiny, vše povaříme. Vzniklý pudink naplníme do misek a uložíme do chladu, do pudinku můžeme také přidat čerstvé ovoce a ozdobit jej šlehačkou.

 

bezový ocet

2 velká květenství bezu, 0,7l vinného octa

Z květenství odkrojíme hrubé stonky a květy nacpeme do světlé láhve. Zalijeme je vinným octem, uložíme na teplé místo a necháme 14 dní louhovat. Pak vše přecedíme a vzniklý bezový ocet naplníme do tmavé láhve a uložíme do chladu. Vydrží několik měsíců a používáme jej k rybím pokrmům a k nakládání zvěřiny.

 

bezinková šťáva

na 1kg bezinek 1l vody a 300g cukru

Bezinky nasypeme do vařící vody a vaříme je tak dlouho, dokud nepopraskají. Pak je přecedíme. Vzniklou šťávu povaříme s cukrem cca 12 minut a plníme ji do lahví, které uzavřeme korkovou zátkou nebo zavážeme. Při skladování v chladu vydrží šťáva několik měsíců.