routa vonná

 

Routu sbíráme s opatrností, protože u citlivých lidí  může za silného slunečního záření vyvolat alergii, ve větším množství je routa jedovatá, proto ji používáme přesně v předepsaném množství. Sbíráme listy nebo nezdřevnatělou nať na počátku květu. Používáme ji čerstvou nebo sušenou, má silně kořenitou vůni a nahořklou chuť, podporuje trávení a chuť k jídlu. Čerstvou routu přidáváme do bylinkového másla, do salátů, polévek a smetanových omáček.

 

kuře s routovým máslem

1 kuře (místo kuřete může být i ryba nebo jiné druhy masa), 2 výhonky routy, 1 lžíce drobně pokrájené routy, sůl, pepř, lžička kari, 100g másla, 1 cibule, 1 lžička citrónové šťávy

Kuře osolíme a okořeníme kari kořením, do břišní dutiny vložíme 2 výhonky routy a pečeme nebo grilujeme do zlatova. Připravíme si máslo, které utřeme s drobně pokrájenou routou, cibulkou, citrónovou šťávou, solí a pepřem. Ze směsi vytvoříme válečky o průměru 2 cm, které necháme v lednici utuhnout. Na porci hotového kuřete  položíme vždy 1 cm silné kolečko routového másla a podáváme s brambory nebo rýží a zeleninovým salátem.

 

pečená ryba na routě

4 porce rybího filé, 4 malé cibule, 2 lžíce drobně pokrájené routy, 2 lžíce sekané petrželky, 100g másla, sůl, bílý pepř, 1 sklenička vína

Filé pokapeme citrónovou šťávou a necháme uležet. V pekáči podusíme na polovině másla nakrájenou cibuli, vložíme na ni filé, osolíme, opepříme  a opečeme po obou stranách. Pak filé posypeme polovinou routy a petrželky, podlijeme vínem a přidáme zbytek másla. Upečeme v troubě do červena. Těsně před koncem pečení posypeme filé zbytkem routy a petrželky a dochutíme citrónovou šťávou podle chuti. Podáváme s brambory a zeleninovým salátem.