růže šípková

 

V kuchyni můžeme použít šípky, mladé výhonky a okvětní plátky růžových květů. Z čerstvých šípků připravujeme omáčky, polévky, protlak, víno a sirup. Před použitím vyndáme ze šípků chloupky a semínka, zbavíme šípky stopek a pořádně je omyjeme. Korunní plátky květů používáme k přípravě medu, sirupu a zavařeniny. Mladé výhonky můžeme jíst jako salát, ochucené olejem, octem, solí a pepřem.

 

šípková polévka

300g čerstvých šípků, 1l vody, 75g másla, 2 lžíce hladké mouky, 1 lžíce cukru, sůl, 2 housky, máslo, sklenička červeného vína

Šípky zbavíme stopek a okvětí, rozpůlíme je a vydlabeme chloupky se semínky, pořádně je omyjeme a vaříme je v osolené vodě 25 minut. Z mouky a másla si připravíme jíšku, zalijeme ji vodou a povaříme. Pak přidáme rozmixované nebo prolisované šípky a znovu krátce povaříme. Polévku dochutíme solí, cukrem a červeným vínem, podáváme s opečenými houskovými kostičkami.

 

zavařenina z korunních plátků

500g korunních plátků z růžových květů, 1kg cukru nebo medu, šťáva z jednoho citrónu, 1 sklenička vody

Plátky zbavíme bílých částí, nakrájíme je nadrobno, smícháme s polovinou cukru nebo medu a necháme je 1 - 2 dny uležet. Ze zbylého cukru nebo medu a skleničky vody svaříme sirup, přidáme citrónovou šťávu, uleželé korunní plátky a pomalu vaříme až do zhoustnutí. Horkou zavařeninou plníme sklenice, uzavřeme je víčky a obrátíme dnem vzhůru.

 

šípková omáčka

125ml kyselejšího bílého vína, 1 hřebíček, 1 lžička cukru,  2 - 3 lžíce protlaku ze šípků (viz šípková polévka), 2 lžíce rajčatového protlaku, pepř, sůl, citrónová šťáva, 125ml smetany

Víno svaříme s hřebíčkem a cukrem na dvě třetiny objemu, přidáme rajčatový a šípkový protlak, citrónovou šťávu, sůl, pepř a smetanu, vše zlehka povaříme a nakonec vyndáme hřebíček. Omáčku podáváme k pečené zveřině nebo hovězímu masu.

 

rýže se šípky a ořechy

100g rýže, miska očištěných a omytých šípků zbavených chloupků a semen, 30g ořechových jader, 1 lžíce másla, mletá skořice, cukr nebo med

Šípky jemně nakrájíme a smícháme s drobně nasekanými ořechy. Rýži uvaříme do poloměkka, přidáme šípky s ořechy a máslem a vše promícháme, podle potřeby přidáme vodu a pod pokličkou dusíme přibližně 10 minut. Porce dochutíme cukrem a skořicí nebo přelejeme medem.

 

šípkový likér

500g čerstvých očištěných a omytých šípků, 1500ml vodky, 250g cukru, 1 sklenička vody, chemicky neošetřená kůra z půlky pomeranče, kousek celé skořice

Šípky, pomerančovou kůru a skořici zalejeme vodkou a necháme 10 dní uležet, pak vše přecedíme a do výluhu přidáme vychlazený cukr svařený se sklenicí vody, protřepeme, nalejeme do lahví a uzavřeme. Likér má mít zlatožlutou barvu.

 

šípkový protlak

šípkový protlak tvoří základ pro přípravu šípkové marmelády, z 1kg šípků můžeme získat až 1kg šípkového protlaku

Z čerstvých šípků otrháme stopky a zbytky květů, pak je rozkrojíme a lžičkou vydlabeme semínka. Vydlabané šípky pořádně propláchneme vodou, abychom odstranili chloupky, pak šípky zalejeme vodou a necháme je přes noc namočené. Druhý den vaříme šípky ve stejné vodě cca 30 minut. Vše necháme vychladnout a pak hmotu propasírujeme nebo rozmixujeme. Vzniklý protlak můžeme zmrazit, nebo znovu nechat přejít varem a naplnit do sklenic, které dobře uzavřeme - uchováváme jako marmeládu.

 

šípková marmeláda

800g šípkového protlaku, 1,2kg cukru, šťáva ze dvou citrónů

Šípkový protlak vaříme s cukrem až do zhoustnutí, pak přidáme citrónovou šťávu, chvíli povaříme. Horké plníme do sklenic, které pořádně uzavřeme a postavíme dnem nahoru, dokud nevychladnou.

 

šípkové víno

1kg šípků, 2kg cukru, 1,5l převařené vody

Šípky očistíme od stonků a zbytků květů, omyjeme je, vložíme do velké sklenice a zasypeme cukrem. Nakonec šípky zalejeme vychlazenou převařenou vodou. Sklenici uzavřeme plátýnkem a necháme cca 6 týdnů uležet. Pak víno přecedíme a necháme den stát, aby se usadily zbytky. Víno plníme do lahví, které uzavřeme. Lahve s vínem skladujeme v chladu.