chmel otáčivý

 

Mladé výhonky chmele, které ještě úplně neprorostly na světlo, obsahují velké množství vitamínů skupiny B a minerálních látek. Můžeme z nich připravit omelety, polévky, také se nakládají jako jiná zelenina.

 

chmelová polévka

1l vývaru, hrst nezdřevnatělých chmelových výhonků, máslo, 1 cibule, 200g mraženého hrášku, sůl, kari, 1 houska

Cibuli nakrájenou na kolečka na másle osmažíme a zelejeme vývarem. Přidáme hrášek a chmelové výhonky pokrájené na 3 cm dlouhé kousky, vaříme 15 minut. Polévku ososlíme, okořeníme a přidáme do ní na kostičky nakrájenou a na másle osmaženou housku.

 

chmelová omeleta

4 vejce (na dvě omelety), hrst nezdřevnatělých chmelových výhonků, sůl, pepř, máslo, pažitka

Vejce rozšleháme se solí a pepřem, chmel nakrájíme na delší kousky a osmahneme je na másle, zalejeme je rozšlehanými vejci, posypeme nakrájenou pažitkou a omeletu opečeme po obou stranách.

 

chmelový salát se žampióny

500g uvařených chmelových výhonků, 500g čerstvých žampiónů, bílý pepř, sůl, šťáva z půlky citrónu, 8 polévkových lžic olivového oleje, 250ml vody, 250ml bílého vína, 125ml octa

Chmelové výhonky povaříme krátce v osolené vodě (vkládáme je do vařící se vody) do poloměkka a pak je přecedíme. Výhonky smícháme s očištěnými, oloupanými a rozčtvrcenými žampióny. Připravíme si z vody, octa a vína marinádu, kterou ohřejeme a horkou ji nalejeme na připravenou směs. Po 20 minutách směs z marinády vyndáme a okořeníme ji solí, pepřem a citrónovou šťávou a zalejeme olivovým olejem.

 

chmelový salát s marinádou

500g uvařených chmelových výhonků, 2 polévkové lžíce kyselé smetany, 1 polévková lžíce sladké smetany, 1 polévková lžíce olivového oleje, nasekaná petržel, sůl, pepř, citrónová šťáva

Chmelové výhonky povaříme krátce v osolené vodě (vkládáme je do vařící se vody) do poloměkka a pak je přecedíme. Smícháme ostatní přísady a marinádu nalejeme na studené výhonky. Salát necháme uležet v lednici cca 1 hodinu.

 

krémová chmelová polévka

300g chmelových výhonků, 750ml hovězího vývaru, 250ml mléka, 2 polévkové lžíce másla, 2 polévkové lžíce mouky, 2 polévkové lžíce bílého vína, 2 žloutky, 125ml smetany, cukr, sůl, bílý pepř

Chmelové výhonky omyjeme a odkrojíme cca 3 cm dlouhé špičky, které odložíme stranou. Zbytek nakrájíme nadrobno a 15 minut povaříme ve vývaru, pak vše rozmixujeme. Z mouky, másla a mléka si připravíme jíšku a přidáme rozmixované výhonky s vývarem, víno a cukr. Vše ještě povaříme. Pak přidáme špičky chmelových výhonků a vaříme do změknutí. Polévku odstavíme a zahustíme žloutky rozkvedlanými ve smetaně a dochutíme solí a pepřem.

 

chmelové výhonky v holandské omáčce

40 chmelových výhonků, sůl, pepř, na omáčku: 2 žloutky, 180g másla, 1 polévková lžíce citrónové šťávy, sůl, bílý pepř

Chmelové výhonky svážeme a uvaříme je do poloměkka v osolené vodě nebo ve vývaru. Omáčku připravíme tak, že rozpustíme máslo, necháme ho krátce přejít varem a pak ho zchladíme cca na 50°C. Ze žloutku, soli a z citrónové šťávy ušleháme  v misce ve vodní lázni krém. Misku sundáme z plotny a pozvolna začneme přilévat  máslo, vše šleháme dokud omáčka nezhoustne. Omáčku opepříme a nalejeme ji na chmelové výhonky, které jsme nechali okapat a položili je na talíře.

 

chmelové výhonky v máslové omáčce 

500g chmelových výhonků, na omáčku: 3 polévkové lžíce másla, 1 polévková lžíce hladké mouky, 250ml chmelového vývaru, 1 polévková lžíce citrónové šťávy, cukr, sůl, bílý pepř

Chmelové výhonky svážeme a uvaříme je do poloměkka v osolené vodě. Z jedné lžíce másla a mouky připravíme jíšku a zalejeme ji vývarem z výhonků. Vaříme tak dlouho, dokud nevznikne hustá omáčka. Do omáčky pak přidáme další dvě lžíce másla, našleháme ji metlou a dochutíme citrónovou šťávou, solí, pepřem a cukrem. Chmelové výhonky přidáme do omáčky a vše prohřejeme.

 

pikantní chmelové výhonky

750g chmelových výhonků, 2l osolené vody, 125g másla, bílý pepř, na marinádu: 250ml bílého vína, 125ml octa, 125ml mléka, 1 lžička cukru, sůl

Výhonky nakrájíme na kousky 5 - 7 cm dlouhé, uvaříme je v osolené vodě doměkka a scedíme. Přísady na marinádu smícháme a ohřejeme, ale nesmí se vařit. Do marinády vložíme chmelové výhonky a necháme je v ní cca 10 minut uležet za občasného opatrného promíchání. Výhonky vyjmeme z marinády, přendáme je na nahřáté talíře, okořeníme pepřem a zalejeme horkým máslem.

 

chmelové výhonky v palačinkovém těstě

mladé chmelové výhonky, palačinkové těsto

Chmelové výhonky krátce povaříme v osolené vodě a necháme je okapat. Připravíme si palačinkové těsto, ve kterém výhonky namáčíme a smažíme na rozpáleném tuku dozlatova.

 

chmelový likér

zelené šišky chmele, suché sherry, voda a cukr na sirup (ve stejném poměru)

Nádobu o objemu 1l naplníme čerstvě natrhanými šiškami chmele, které zalejeme sherry až po okraj. Uzavřeme a necháme uležet 4 týdny. Pak přecedíme a dosladíme podle chuti sirupem, který jsme připravili smícháním stejného dílu cukru se stejným dílem vařící vody.