kostival lékařský

 

Pro kuchyňskou úpravu můžeme použít mladé listy kostivalu nebo jeho kořen. Listy se dají upravit stejně jako špenát, můžeme je přidávat do zeleninových salátů nebo použít jako koření. Kořen můžeme upravovat  samotný nebo ho přidat k jiné zelenině.

 

kostivalová polévka

6 velkých mladých listů kostivalu, 1 kořen kostivalu, 3 brambory, 1 stonek řapíkatého celeru, 1 cibule, půlka karotky, půlka kořenu petržele, 1 bobkový list, 1l zeleninového vývaru, 125ml smetany, sůl, pepř

Zeleninu, bylinky a brambory nakrájíme nadrobno a uvaříme doměkka v zeleninovém vývaru, pak vše rozmixujeme, vmícháme smetanu , sůl a pepř. Předem uvařené a na kousky nakrájené brambory můžeme také přidat až do hotové polévky.

 

zeleninový koktejl s kostivalem

10 mladých listů kostivalu, 125ml vody, 1 stroužek česneku, 1 mrkev, půlka červené řepy, půlka cibule, čtvrtka salátové okurky, 2 rajčata, šťáva z půlky citrónu, sůl, pepř, muškátový květ, cukr

Listy kostivalu zalejem vodou a necháme několik hodin uležet, pak je rozmixujeme a přecedíme. Zbytek vymačkáme. Vzniklou šťávu nalejeme do mixéru a postupně přidáváme nadrobno nakrájenou zeleninu, vše pořádně rozmixujeme, přidáme citrónovou šťávu, sůl, pepř, cukr a muškátový květ.