sedmikráska obecná (chudobka)

 

Sedmikrásku pro kuchyňskou úpravu sbíráme brzy z jara. Sbíráme listové růžice s poupátky. Můžeme ji použít pro přípravu salátů, bylinkového másla, omáček, polévek, do nádivek a tvarohových pomazánek. Květy sedmikrásky jsou vhodné ke zdobení pokrmů a nápojů.

 

sedmikrásková polévka

1l vývaru, 2 lžíce sušených hub, kmín, 1 lžíce krupice, hrst sedmikráskových lístků a květů, cibule, sůl, pepř, pažitka, 4 vejce, 2 lžíce másla

Ve vývaru povaříme houby s kmínem do změknutí, pak přidáme do růžova nasucho opraženou krupici a vaříme dalších 10 minut, přidáme omyté a nadrobno posekané sedmikráskové lístky a květy a krátce povaříme. Polévku dochutíme nadrobno pokrájenou pažitkou, osolíme a opepříme. Na másle umícháme vajíčka na cibulce, dáme lžíci vajíček na dno polévkové misky a zalejeme je připravenou polévkou. Podáváme s pečivem.

 

sedmikráskový sirup

500 sedmikráskových květů, 1 citrón, 750g krystalového cukru, 750ml vody

Květy přelejeme vroucí vodou, přidáme k nim oloupaný a nakrájený citrón bez jader a necháme přes noc louhovat. Druhý den výluh přecedíme a květy vymačkáme. Do přecezeného výluhu přidáme cukr a ve skleněné varné nádobě vše svaříme do hustoty sirupu. Sirup skladujeme ve skleněných lahvích v lednici a sladíme jím čaj.