pupava bezlodyžná

 

Pupava v přírodě ubývá, proto musíme být při jejím sběru opatrní, odřezáváme ji tak, abychom nepoškodili kořen a rostlinu tím nezničili, vybíráme si místa, kde je pupavy dostatek a sbíráme jen tolik, kolik opravdu spotřebujeme. Sbíráme jedlé lůžko čerstvého květního úboru po odstranění zákrovu a kvítků.  Můžeme jí jíst syrovou s pepřem a česnekovou solí nebo vařenou, má oříškovou příchuť.

 

pupava s česnekovým máslem a sýrem

4 lůžka pupavy, 100g strouhaného sýra, 1 lžíce másla, 2 stroužky česneku, sůl

Lůžka uvaříme v osolené vodě do měkka, máslo rozpustíme a přidáme do něj utřený česnek. Lůžka rozložíme na talíř, posypeme je nastrouhaným sýrem a přelijeme česnekovým máslem. Podáváme s pečivem a zeleninovým salátem.

 

plněná pupava s rajčatovou omáčkou

4 lůžka pupavy, sůl, do náplně: 150g čerstvých hub, 2 cibule, 2 lžíce másla, 50g strouhanky, 1 lžíce pokrájené petželky, 1 vejce, sůl, na omáčku: 2 lžíce másla, 1 cibule, 4 rajčata, 1 hrníček vývaru, 1 lžička mouky, 2 lžíce rajčatového protlaku, bazalka, sůl

Lůžka pupavy uvaříme v osolené vodě do měkka.

Omáčka: z másla, drobně nakrájené cibule a mouky si připravíme jíšku, kterou zalijeme vývarem, povaříme a vmícháme rajčatový protlak, osolíme a okořeníme, přidáme omytá, oloupaná a na kostičky nakrájená rajčata a vaříme dalších 5 minut.

Náplň: na másle krátce osmahneme na drobno nakrájenou cibuli a houby, odstavíme a přidáme strouhanku, petrželku, sůl a vajíčko, necháme ztuhnout.

Směsí naplníme lůžka pupavy, která vložíme do máslem vymazané zapékací misky, přelijeme je omáčkou a dáme do trouby zapéct.