popenec břečťanovitý

  

Nať popence sbíráme během dubna a května, pro kuchyňskou úpravu ji můžeme použít jak čerstvou tak i sušenou. Má příjemnou vůni a kořenitou chuť, přidáváme ji do dušené zeleniny a masa, do karbanátků a zeleninových polévek. Čerstvým popencem ochucujeme omelety, tvarohové pomazánky, bramborové saláty, míchaná vajíčka a vařené brambory.

 

omeleta s popencem

4 vařené brambory, 100g anglické slaniny, 1 cibule, hrst pokrájeného popence, sůl, pepř, 4 vejce

Na pánvi osmažíme slaninu a na ní po obou stranách opečeme oloupané a na kolečka nakrájené brambory a cibuli, vejce rozmícháme s popencem, osolíme je a opepříme a nalejeme na brambory se slaninou a cibulí. Omeletu osmažíme po jedné straně a překlopíme ji na talíř, podáváme s pečivem nebo brambory a zeleninovým salátem.

 

bramborová polévka s popencem

300g brambor, 1 cibule, 3 stroužky česneku, 1 mrkev, 1 petržel, 3 lžíce sádla, 3 lžíce krupek, sůl, pepř, kmín, hrst pokrájeného popence

Nejprve si připravíme krupky, které opražíme na sádle. Oloupané a drobně nakrájené brambory uvaříme s cibulí, česnekem, mrkví, petrželí, kmínem, solí a pepřem v 1,5l vody, pak přidáme opražené krupky a ještě vaříme, když je vše měkké, přídáme popenec a krátce povaříme.

 

plněné brambory

12 velkých brambor, 300g taveného sýra, 100g pokrájeného uzeného masa, 50g másla, 4 lžíce pokrájeného popence, 4 stroužky česneku, sůl, pepř, kmín, máslo, 1 vejce

Brambory umyjeme a pečeme je ve slupce 15 minut, když začnou měknout, vyndáme je z trouby a vydlabeme část vnitřku. Vydlabaný vnitřek rozmačkáme a promícháme s taveným sýrem, uzeným masem, popencem a máslem, směs osolíme, okořeníme, přidáme utřený česnek, vejce a promícháme. Směsí naplníme brambory a 20 minut pečeme. Podáváme se salátem z kysaného zelí.

 

popencová sůl

2 čajové lžičky sušeného popence, 6 polévkových lžic mořské soli

Čerstvý popenec rychle usušíme, aby neztratil vůni. Usušený popenec rozdrtíme se solí v hmoždíři a uložíme ve vzduchotěsné nádobě s čajovou lžičkou rýže, která pohlcuje vlhkost. Sůl je vhodná do vaječných pokrmů, bramborového salátu nebo na chleba.