pažitka pobřežní

 

Pažitka je významným zdrojem potřebných vitamínů, podporuje chuť k jídlu a trávení, používáme ji k dochucování polévek, omáček, do bylinkového másla, do salátů, pomazánek a k ozdobě pokrmů.

 

vejce s pažitkovou omáčkou

8 vajíček uvařených natvrdo, sůl, pepř, 3 lžíce oleje, 4 lžíce pokrájené pažitky, lžíce smetany, citrónová šťáva (místo smetany a citrónové šťávy můžeme použít zakysanou smetanu)

Ze čtyř vajíček vyndáme žloutky, utřeme je s olejem, osolíme a opepříme, zbylé bílky nastrouháme nebo drobně pokrájíme a přidáme je spolu s pažitkou, smetanou a citrónovou šťávou k utřeným žloutkům. Zbylá vejce překrojíme na půlky, polijeme je omáčkou a podáváme s pečivem jako předkrm.

 

hovězí maso s pažitkovou omáčkou

500g vařeného hovězího masa, 500ml vývaru, 2 lžíce másla, 4 lžíce hladké mouky, sůl, pepř, 125ml zakysané smetany, 6 lžic pokrájené pažitky

Z másla a mouky si připravíme světlou jíšku, zalijeme ji vývarem, rozšleháme, osolíme ji a opepříme a povaříme. Po zhoustnutí přidáme pažitku a smetanu  a odstavíme. Do omáčky přidáme maso nakrájené na plátky, aby se prohřálo, podáváme s brambory.

 

pažitková polévka

30g másla, 1 cibule, 3 lžíce hladké mouky, 1500ml vody, sůl, muškátový oříšek, 8 - 10 lžic pokrájené pažitky, 2 lžíce smetany, 1 žloutek

Z másla, mouky a drobně pokrájené cibule připravíme jíšku, zalijeme ji vroucí vodou, rozšleháme, osolíme a 20 minut povaříme. Pak přidáme špetku nastrouhaného muškátového oříšku, krátce povaříme a odstavíme. Přidáme žloutek rozšlehaný ve smetaně, pažitku a zamícháme, dále nevaříme.

 

pažitková pomazánka

50g másla, 50g žervé, 2 natvrdo uvařená vejce, 2 lžíce smetany, sardelová pasta, pepř, 6 lžic pokrájené pažitky

Žervé utřeme s máslem, smetanou, kouskem sardelové pasty a s drobně nasekanými vejci, přidáme pepř, pažitku a promícháme.

 

sýrové koule obalované v pažitce

100g másla, 1 hermelín, 1 lžička sladké papriky, sůl, talíř pokrájené pažitky

Máslo s rozmačkaným hermelínem rozpustíme za stálého míchání na mírném ohni. Přidáme papriku, sůl a 4 lžíce drobně pokrájené pažitky, směs necháme v ledici utuhnout, pak z ní vytvoříme rukama namočenýma ve vodě kuličky, které hustě obalíme v pokrájené pažitce. Podáváme s pečivem a zeleninovým salátem nebo ředkvičkami.