akné

 

Základní příčinou akné v dospělosti je nedostatečná čistící funkce ledvin, proto musíme podávat čistící ledvinový čaj, dodržovat dietu a doplňovat stravu vitamínem A a zinkem. Léčbu můžeme doplnit také vnější péčí o pleť - vhodnými pleťovými vodami, mastmi a obklady. Při akné dochází k ucpání mazových žláz a k jejich zanícení, které se projevuje hlavně na obličeji a na těle vznikem uhrů, pupínků a zánětlivých uzlů, dokonce i vznikem povrchových cyst naplněných hnisem a abscesy.

 

Jako obklad můžeme použít například:

  • listy kapusty - listy pomačkáme a přiložíme na 30 minut na problematickou pleť
  • listy salátu - několik velkých, co nejvíce tmavých listů, povaříme v odstředěném mléce a obložíme jimi v leže obličej na 20 - 30 minut

 

V období puberty je akné vnějším projevem vnitřních hormonálních změn, kdy dochází k nadměrnému vylučování mazu. Pro pubertální akné je vhodná tato čajová směs: smícháme ve stejném poměru nať kopřivy dvoudomé, list meduňky lékařské, list šalvěje lékařské a březový list, jednu čajovou lžičku směsi přelejeme 250ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme ráno a večer jeden hrníček čaje.