artritida

 

Artritida se dělí na dva typy:

  • progresivní polyartritida - chronický zánět kloubů
  • infekční artritida - infekční zánět kloubů

 

Progresivní polyartritida je chronický, nespecifický a zpravidla symetrický zánět malých kloubů na nohách a rukách, který může vypuknout náhle a je provázen silnými bolestmi postižených kloubů. Při této formě artritidy dochází k postupné destrukci kloubů a jejich okolí. V chronicky postiženém kloubu dochází ke zbytnění kloubního pouzdra. Zbytnělé kloubní vazivo pak rozrušuje kloubní chrupavku, kost pod touto chrupavkou a samotné kloubní pouzdro. Zánět často postihne více kloubů najednou, především klouby rukou, nohou, loktů a kotníků. Tento typ artritidy se projevuje neohebností kloubů například po spaní, kdy není možné klouby hýbat více jak 30 minut, dále odpolední únavou a pocitem nemohoucnosti, dochází k deformacím kloubů a k postižení končetin, které nelze narovnat.

 

Infekční artritida je onemocnění kloubů, které vznikne v důsledku infekce kloubní tkáně bakteriemi nebo dalšími infekčními činiteli, které se přenášejí krevním oběhem. Nemoc se projevuje přecitlivělostí, horečkou, zimnicí, bolestí kloubů a nepohyblivostí kloubů. Postižené klouby jsou teplé, citlivé a oteklé.

 

Kloubní onemocnění jsou často spojená s funkcí ledvin, proto můžeme užívat ledvinový čaj, například z březových listů. Také bychom měli dodržovat zdravotní dietu. Dále je vhodné užívat želatinu v množství 5g denně nebo želatinové přípravky, které jsou určeny přímo pro léčbu kloubů. Vybírejme ale přípravky, kde je nejméně chemie a jsou nejvíce přírodní, aby naopak nedošlo k přílišnému zatěžování ledvin.

 

Na obklady můžeme použít listy kapusty nebo zelí, listy přežehlíme žehličkou, aby byly horké, přiložíme na bolavé klouby a obvážeme šátkem nebo suchým ručníkem.

 

Bylinná směs na infekční artritidu: smícháme vždy po jedné čajové lžičce březového listu, lipového květu a květu černého bezu, pak přidáme půl čajové lžičky mateřídoušky nebo tymiánu, směs přelejeme 500ml vroucí vody a necháme 10 minut odstát, přecedíme a pijeme během dne po doušcích.

 

Ledvinový čaj: smícháme nať celíku zlatobýlu, nať přesličky rolní a nať rdesna ptačího tak, že polovina hmotnosti směsi bude celík a druhá polovina bude 1:1 přeslička a rdesno, jednu polévkovou lžíci  přelejeme 250ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme po jednom hrníčku 3 x denně před jídlem.