angína

 

Angína je zánětlivé onemocnění krčních mandlí způsobené bakteriemi a viry podporované sníženou imunitou organismu. Projevem nemoci jsou bolesti v krku, bolavé a oteklé mandle, často červené nebo s bílými hnisavými čepy. Dalšími příznaky může být horečka, bolesti hlavy a silná únava. Léčba by se měla skládat z přísné diety na posílení organismu a to převážně jater. Strava by měla být bohatá na vitamíny a minerály. K léčení používáme čaje a kloktadla.

 

Jednoduché kloktadlo si můžeme připravit z citronu. Půlku citronu vymačkáme do sklenice vlažné vody a tu pak několikrát denně kloktáme.

 

Klasické kloktadlo je jodová tinktura, která je v lékárnách běžně dostupná. 3 - 5 kapek jódu nakapeme do sklenice vlažné vody a kloktáme 3 x denně.

 

Ke kloktání můžeme použít i zelený čaj, který připravíme a vylouhujeme podle přiloženého návodu a přidáme do něj citron - nesladit, čajem pak kloktáme několikrát denně.

 

Jako kloktadlo můžeme použít směsi bylin. Buď směs ze šalvěje lékařské, tymiánu obecného, zeleného čaje, mateřídoušky obecné a jitrocele kopinatého, nebo směs z fenyklu, máty peprné, heřmánku a listu šalvěje.  Byliny můžete kombinovat dle vlastního uvážení a vlastní zkušenosti, která směs vám nejvíce vyhovovala.