křečové žíly (varixy)

 

Křečové žíly jsou rozšířené a dobře viditelné žíly v oblasti dolních končetin, které vznikají v důsledku poškození žilních chlopní a nedostatečné pružnosti žilních stěn. Ke vzniku křečových žil napomáhá hned několik faktorů, patří mezi ně dědičné dispozice, nadváha, strava a věk. Křečové žíly také více postihují ženy. Další příčinou jejich vzniku může být vysoká hustota krve a přílišná krevní srážlivost.

Křečové žíly se projevují otoky dolních končetin po dlouhodobé námaze, hlavně kolem kotníků. Dochází k bolestem v oblasti nártů a lýtek a k nočním křečím v lýtkách. Také můžeme mít pocit těžkých nohou.

Složení krve, hustotu krve a nadváhu je možné upravit dlouhodobou dietou. Dále bychom měli při sezení a ležení mít nohy výše než tělo, aby krev a lymfa mohly snáze odtékat.

 

Bylinná směs:

  • smícháme vždy po jedné čajové lžičce majoránky, bazalky a máty peprné, směs přelijeme 250 ml vroucí vody, přikryjeme a necháme 5 - 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme denně 2 - 3 hrníčky po jídle, ale ne večer

 

Obklad ze zelí:

  • několik čerstvých listů bílého zelí zbavíme tvrdého středu a válečkem pomačkáme, pomačkané listy přiložíme ve 2 - 3 vrstvách na žíly  a obvážeme, obklad bychom měli nechat působit 3 - 4 hodiny