anorexie

 

Anorexie (nechutenství) je onemocnění, které se projevuje odporem k jídlu, výrazným úbytkem na váze, avitaminózou, vychrtlostí a ztrátou svalové hmoty, onemocnění může skončit i smrtí. Příčiny anorexie mohou být různé, patří mezi ně psychické příčiny (mentální anorexie), poruchy trávicího traktu, působení některých léků, virózy, otravy, AIDS, rakovina, selhání ledvin a další.

Mezi nejznámější formy patří mentální anorexie, která má svůj zdroj v psychice. Projevuje se zkresleným vnímáním vlastního těla, kdy dochází k pocitu, že je tělo stále tlusté, i když to není pravda, důsledkem je odmítání potravy, nechutenství, výrazná ztráta tělesné hmotnosti a svalové hmoty, ztráta menstruace, neplodnost, deprese, vypadávání vlasů, kožní onemocnění a další poruchy organismu z nedostatku vitamínů a živin. Mentální anorexie může náhle vzniknout ve zlomovém životním okamžiku, který může nemocný vědomě či podvědomě vnímat jako ohrožující a stresující, dalšími příčinami může být falešný ideál krásy prezentovaný v médiích a časopisech, dále psychický blok a odmítání vyspět, neuvědomělá snaha zachovat si tělo dítěte a nestát se dospělým člověkem se všemi jeho starostmi a s velkou zodpovědností.

K léčbě je nutné přistoupit co nejdříve a je nutné léčit zárověň duši i tělo. Návštěva psychologa nebo psychiatra pomůže nemocnému odhalit pravou příčinu jeho nemoci. Dále je nutné navštívit klasického lékaře, aby vyšetřil organismus a zjistil, jaké škody na něm byly spáchány a doporučil další postup pro léčbu oslabeného těla. Vhodná může být také aplikace čínské nebo celostní medicíny nebo ajurvédy, které se zabývají duší i tělem zároveň.

 

Čajová směs podporující chuť k jídlu:

smícháme 25g listu meduňky, 25g natě pelyňku pravého, 25g natě zeměžluče a 25g natě řebříčku, jednu polévkovou lžíci směsi přelejeme 500ml vroucí vody a necháme 5 minut louhovat, přecedíme a půl hodiny před každým hlavním jídlem vypijeme jeden šálek čaje

Doporučené bylinky

  

zeměžluč lékařská

máta peprná