dna (pakostnice, podagra)

 

Příčinou onemocnění je porucha látkové výměny, především nesprávná funkce ledvin a s ní spojená porucha vylučování kyseliny močové, a také nesprávná výživa.

Soli kyseliny močové jsou krevním oběhem dopravovány do různých částí těla, kde se usazují a vyvolávají velké bolesti (dnové záchvaty). Často bývají popstiženy palce u nohou. Klouby jsou zarudlé, těstovitě opuchlé a horké. Vzniká horečka a někdy i třesavka. Pokud není dna dlouho léčena, přechází do chronické formy, kdy dochází k silné deformaci kloubů a ke vzniku vředů na kloubech. Na ušní chrupavce a někdy i na očních víčkách se začne vytvářet tzv. dnavý uzel.

 

Dna může mít dvě formy:

Podagra - dna zasáhne základní klouby palců u nohou.

Cheiragra - dna zasáhne základní klouby palců u rukou (vyskytuje se zřídka).

 

Měli bychom dodržovat dietu s vyloučením konzumace všech zdrojů purinů (např. vnitřnosti, luštěniny, sardinky) a dalších látek, které dráždí ledviny. Dále můžeme léčbu podpořit jak přikládáním obkladů, tak pitím ledvinového čaje.

 

Ledvinový čaj: 

smícháme nať celíku zlatobýlu, nať přesličky rolní a nať rdesna ptačího tak, že polovina hmotnosti směsi bude celík a druhá polovina bude 1:1 přeslička a rdesno, jednu polévkovou lžíci přelejeme 250ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme po jednom hrníčku 3 x denně před jídlem.

Čaj užíváme po dobu 2 měsíců.

 

K podpůrné léčbě můžeme užívat následující čajové směsi:

  • smícháme 15g fazolových lusků bez semen, 15g listů borůvky, 15g natě řebříčku, 15g květů trnky, 20g natě třezalky a 20g natě přesličky rolní, jednu čajovou lžičku směsi přidáme do 250ml vody, povaříme 5 - 10 minut a přecedíme, pijeme denně několik hrníčků teplého čaje

  • smícháme 50g natě rdesna ptačího, 30g květu vřesu a 20g natě mateřídoušky, směs nejprve navlhčíme, pak ji přelejeme vroucí vodou (jedna čajová lžička na 250ml vody) a necháme 15 minut louhovat, přecedíme a pijeme následujícím způsobem - ráno 350ml čaje nalačno, před obědem 150ml a těsně před spaním 250ml čaje