chřipka

 

Chřipka je nemoc celého organismu, kterou není dobré podceňovat. Je to infekční onemocnění způsobené virem a přenášené kapénkovou infekcí. Projevuje se vysokou horečkou, třesem, zimnicí, bolestmi hlavy, kloubů a končetin a celkovou slabostí. Chřipku je nutné vyležet, pokud ji přechodíme, můžeme se dostat do vážných zdravotních potíží, protože přechozená chřipka může zanechat vážné zdravotní následky, sedne  si na určitý orgán, který pak bude trvale postižený (například pokud si sedne na srdce, jako následek bude trvalá srdeční vada), v nejhorším případě může skončit smrtí.

 

Výstižně se říká: "Léčená chřipka trvá týden, neléčená 7 dní".

 

Pro léčení chřipky neplatí konkrétní pravidla, nemoc je nutné několik dní vyležet, vypotit se a dopřát organismu odpočinek, který je pořebný pro boj s nemocí. Důležitý je přísun vitamínů, především vitamínu C a tekutin + dieta pro posílení organismu.

 

Léčebné postupy a užití bylin jsou stejné jako u horečky, nachlazení, oslabené imunity a zahleněných průdušek.

 

Jako domácí lék můžeme použít koupele nohou v horké vodě, kdy by voda měla být tak horká, jak to nejvíc vydržíme, vodu je nutné dolévat, abychom ji udrželi stále při stejné teplotě. Koupele provádíme podle potřeby. 

Doporučené bylinky

 

jinan dvoulaločný

šípek