stres

 

V současné době se se stresem potýkáme dennodenně. Výrazně ovlivňuje naši duševní, ale i fyzickou stránku. Permanentní stres se negativně promítá do fungování našeho organismu a jeho následkem je dlouhý  výčet chronických nemocí a předčasné stárnutí. Vnímání a prožívání stresových situací jsou u každého jednotlivce jiné, záleží na našich psychických dispozicích, jak se emočně stavíme k dennodenním problémům a jak moc se jimi necháme ovlivnit. Pro odbourání stresu je vhodné každodenní cvičení,  meditace nebo procházky do přírody. Také je velmi důležité naučit se znát sama sebe, co, kdy a proč nás to stresuje a jak s tím můžeme mi sami pracovat. Bylinná léčba  může pomoci jen omezeně, nicméně může tlumit účinky stresu na tělo a mysl, ale neodstraní stres jako takový.

 

Jako směs bylinek můžeme použít jednu polévkovou lžíci meduňky lékařské, jednu polévkovou lžíci máty peprné a jednu polévkovou lžíci roztlučeného anýzu (který koupíme jako koření v obchodě), vše smícháme a přelejeme 250ml vroucí vody, necháme louhovat 10 minut, přecedíme a pijeme 3 hrníčky denně mezi jídly v období, kdy stres prožíváme, čaj můžeme dosladit medem.

 

Výborný je čaj z jablečných slupek: jablečné slupky dobře omyjeme a dáme je sušit (do sušičky na ovoce, na topení nebo na sušící plata) nejlépe při teplotě 30 - 40 °C, až trošku oschnou, zvýšíme teplotu na 50 °C a nakonec slupky dosušíme při 30°C. Dobře usušené slupky by měly být částečně zkroucené, křehké a lámavé. Čtyři polévkové lžíce usušených slupek přelejeme 1000ml vroucí vody a necháme louhovat 15 minut, přecedíme a pijeme průběžně během dne.

Doporučené bylinky

 

levandule lékařská

mařinka vonná