lymská borelióza

 

Boreliózu přenášejí především klíšťata, v minimální míře komáři a jiný bodavý hmyz. Nemoc vyvolává bakterie Borrelia burgdorferi.

Borelióza se léčí především antibiotiky, pokud jsou antibiotika podávána včas, tedy na začátku nemoci, bývá léčba uspěšnější, čím později dojde k jejich nasazení, tím hůře se nemoc léčí.

Mezi příznaky onemocnění patří typická červená skvrna, která může od prostředka blednout, vytvoří se několik dnů až týdnů po nákaze okolo místa, kde bylo klíště přisáto. U mnoha nemocných se tato skvrna ani nemusí objevit, uvádí se, že je to tak půl na půl a nemocný pak přichází k lékaři pozdě. V tomto okamžiku už může borelióza mít příznaky běžné virózy, objevuje se únava, bolest svalů a kloubů, bolesti v krku atd., nemoc se neprojevuje kašlem a rýmou. Objeví se zvýšená teplota, ale ne horečka. Pokud není nemoc léčena a propukne v plné síle, projevuje se zánětem kloubů, nervů a svalů, bušením srdce, začínají různé neurologické potíže, vysoká teplota a horečka, velká únava a kožní potíže v podobě pálení, svědění a dalších skvrn různě po těle. Může dojít k obrně lícního nervu, k srdečním arytmiím, ke zvýšenému pocení horní části těla, mohou se objevit problémy se střevy a močovým měchýřem. Pokud nemoc napadne centrální nervovou soustavu, může vyvolat zánět mozku nebo mozkových blan, dále přichází silné bolesti hlavy, obrna, závratě, tuhnutí šíje, trnutí končetin a páteře a zánět optického nervu.

V případě, že se borelióza rozvine do chronické formy, která je tím nejtěžším stadiem nemoci, kdy je napaden imunitní systém a tělo není schopné se bránit různým běžným infekcím, projevuje se trvalým bolestivým postižením nervů, chronickým zánětem mozku, který vede k porušení krátkodobé paměti, k poruchám soustředění a orientace v prostoru, zvětší se uzliny a ztuhlý krk v týle při pohybech praská, píská v uších, točí se hlava a v zorném poli se objevují "mušky", bolí páteř a klouby, které mohou být oteklé a s výrustky.

Imunitní systém může být v souvislosti s boreliózou napaden také virem EBV, který je příčinou infekční mononukleózy a podílí se na vzniku postvirového únavového syndromu.

Léčbu antibiotiky je možné doplnit a podpořit bylinkami a dodržováním  diety , samotné bylinky bez antibiotik na boreliózu nestačí. Vhodné jsou bylinky, které čístí krev a tím zbavují tělo zánětů. Krev čistí třezalka, truskavec, smetanka, měsíček.

Více podrobností o lymské borelióze naleznete na www.borelioza.cz.