lupenka (psoriáza)

 

Lupenka se projevuje na povrchu kůže (především na loktech, kolenních kloubech, v oblasti kosti křížové, ve vlasech, na hřbetu ruky atd.) tvorbou ostře ohraničených, světlečervených a lehce vypouklých okrouhlých ložisek, která mohou dosahnout velikosti mince nebo se i spojit v jedno velké ložisko. Ložiska mají stříbrolesklé šupinky, šupinky vyrůstají na vnější stranu.

Příčinu lupenky musíme hledat ve špatné funkci žlučníku a jater, tedy v poruše látkové výměny. Lupenka je nesprávně považována za nemoc kožní a tímto způsobem i v moderní medicíně léčena a není divu, že neúspěšně. Pokud je lupenka léčena pouze zevně, nelze ji vyléčit a stav lupenky se naopak neustále zhoršuje. Aby byla léčba úspěšná, musíme lupenku léčit vnitřně. Nutné je dodržovat především dietu, vynechat z jídla všechny živočišné tuky a ani tyto tuky nepoužívat na přípravu jídla. Živočišné tuky nahradíme tuky rostlinnými, maso jíme pouze libové, dále pak zvěřinu, drůbež, ryby a králíka. Vynecháme sýry a omezíme přísun mléka, vajec a kávy. Také jíme hodně zeleniny a ovoce, pokud je to možné, měly by převažovat lesní plody, višně a třešně. Ze stravy také vynecháme lilkovité rostliny jako jsou papriky, rajčata a brambory. Dále musíme zvýšit přísun zinku, vitamínů E a A.

Vnitřní léčbu lupenky můžeme podpořit i léčbou vnější a ložiska potírat mastí z aloe vera nebo aloe stromovité, případně klíčkovým kukuřičným olejem.

 

Vnitřní léčbu můžeme doplnit čajem, který posiluje funkci jater:

smícháme stejné díly natě pelyňku pravého ( nebo černobýlu), natě řebříčku obecného a natě měsíčku lékařského, jednu polévkovou lžíci směsi přelejeme 250ml vroucí vody a necháme 5 minut odstát, přecedíme a pijeme 3 x denně před jídlem.

 

Směs z kopřivy a mochny husí:

natrháme si čerstvé listy bylin v poměru 2/3  listů kopřivy a 1/3 listů mochny husí, listy omyjeme ve vodě, natrháme nadrobno a v mixéru s trochou vody rozmixujeme, směs prolisujeme přes umělohmotné sítko do uzavíratelné sklenice a uložíme do ledničky. Užíváme 3 x - 5 x denně jednu kávovou lžičku před jídlem.