alergie

 

Alergie je nepřiměřená reakce organismu na látky běžně se vyskytující v prostředí, které nás obklopuje. Prakticky je možné mít alergii na všechno (zvířata, rostliny, bodnutí hmyzem, sluníčko, potraviny, prach, roztoči, peří, plísně, parfémy, čistící prostředky, léky atd.). Při alergické reakci organismus nesprávně interpretuje běžnou látku jako ohrožující a dochází k silné a nepřiměřené reakci a k aktivaci protilátek. Alergie má svůj původ v narušené činnosti imunitního systému a hlouběji v látkové výměně a v nedostatečné činnosti jater.

 

Alergické reakce organismu:

  • rýma, zduření nosní sliznice
  • otoky kolem očí, v obličeji a po celém těle
  • nedostatečné dýchání, dušnost, astmatický záchvat
  • bolesti uší, zhoršení sluchu
  • svědivé ekzémy a vyrážky na kůži
  • bolesti hlavy, zvracení, bolest v oblasti jater

Alergické reakce často odejdou tak rychle jako se objevily a mívají lehčí průběh, ale může dojít i k závažné alergické reakci, kdy je nutné volat ihned lékaře, tato reakce se nazývá anafylaktický šok, kdy dojde k otokům těla, k zůžení dýchací trubice a průdušek a k silné dušnosti, ke ztrátě vědomí a v nejhorším případě, bez včasné pomoci, nastává smrt.

 

Pro úspěšnou léčbu alergií je nutné držet dietu a přijímat dostatečné množství hořčin, které posilují játra a vynechat užívání chemických léků. Při kožních projevech užíváme uklidňující masti.

 

Můžeme si připravit bylinnou směs, která přináší úlevu u všech typů alergií:

40g natě zlatobýlu, 20g natě třezalky, 20g listů kopřivy, 10g oddenku puškvorce, 10g kořene mochny nátržníku, jednu čajovou lžičku směsi přelejeme 250ml vroucí vody a necháme pod pokličkou 10 minut louhovat, čaj pijeme 4x denně nejlépe před jídlem.

Doporučené bylinky

  

mochna nátržník

puškvorec obecný